Skip to main content

Už ste niekedy videli toto varovanie nad dashboardom? Neignorujte ho. Tak, ako hociktorý iný software, ktorý máte vo vašom mobile či počítači, aj WordPress musí byť aktualizovaný v pravidelných intervaloch.

WordPress je, na rozdiel od väčšiny softvérov, aplikácia s podporou otvorenej komunity. Znamená to, že denne na celom svete pracujú milióny užívateľov na jeho neustálom zlepšovaní a riešení problémov. Preto sú nové aktualizácie dostupné veľmi často.

 

Prečo WordPress vydáva aktualizácie?

1. Zlepšenie funkcií. Nové funkcie robia WordPress užitočnejším čí jednoduchším pre používateľov. Nečakajte na aktualizovanie dvoch či troch verzií naraz. Môže to byť škodlivé pre vašu stránku a budete sa musieť naučiť niekoľko nových funkcií naraz.

2. Pre vyššiu bezpečnosťNové bezpečnostné prvky predchádzajú hackerským útokom a bránia váš web pred vírusmi. Vírusy a škodlivý kód môžu vašu stránku poškodiť. To následne môže spôsobiť, že váš web sa na zozname vyhľadávania posunie na nižšie priečky, alebo dokonca z vyhľadávania vypadne. Oslovíte tak menej zákazníkov. V horšom prípade môžu vyhľadávacie nástroje váš web dokonca zablokovať.

3. Oprava chýb. Nové aktualizácie často opravia chyby v systéme. Ak teda na vašej stránke niečo nefunguje tak, ako má, skúste ho aktualizovať.

 

Nezabúdajte aj na aktualizáciu Pluginov

Aktualizácia pluginov je rovnako dôležitá ako aktualizácia samotného WordPressu. Pluginy by ste mali aktualizovať ešte predtým, ako aktualizujete WordPress. To zabráni ich chybám, pretože weboví developeri sa snažia čo najviac prispôsobovať WordPressu a jeho najnovším verziám.

Zastaralé pluginy môžu byť na útoky citlivejšie ešte viac ako zastaralý WordPress. Vždy sa ubezpečte, že máte ich najnovšiu verziu. V nastaveniach si nájdite Plugin panel a kliknite na dostupné aktualizácie. Môžete ich aktualizovať všetky naraz alebo po jednom, a to kliknutím na aktualizáciu pod každým jedným z nich.

 

Aktualizujte šablónu webu

Aktualizácia šablóny webu je rovnako tak vecou bezpečnosti, ako aj nových funkcií. Vývojári šablóny priebežne opravujú bezpečnostné chyby ale aj pridávajú nové funkčné a vizuálne prvky.

 

Prečo je zastaralý WordPress taký zraniteľný?

Kedykoľvek WordPress vydá novú aktualizáciu softvéru alebo pluginov, vydá aj opravu chýb v systéme. K týmto chybám je vydaný aj report. Podľa tohto reportu sa dajú vyhľadať slabiny v starších verziách aplikácie a napadnúť ich. Najjednoduchší spôsob ochrany je častá aktualizácia. Je predsa jednoduchšie predchádzať útokom, ako neskôr obnovovať celú stránku.