Skip to main content

Potrebujete novú webovú stránku? Ak áno, tak vedzte, že je niekoľko faktorov na zváženie a mnoho možností na výber. Jednou z nich je voľba medzi designom na mieru a šablónou. Tá nás necháva s otázkou: Ktoré z nich si vybrať? Prinášame vám niekoľko našich pohľadov, kedy a prečo sa rozhodnúť pre prvú či druhú možnosť. Ani jedna nie je správna, či nesprávna. Správna je tá, ktorá sa dokonala zapadne do vašej situácie. Pozrime sa na to bližšie.

 

Prečo mám platiť web developerovi za kompletné vytvorenie webu, keď si môžem kúpiť hotovú šablónu?

Predtým, ako vám odpovieme na otázku, je dôležité aby ste spoznali pre a proti designu na mieru a designovej šablóny. Tento článok porovnáva obe možnosti a pomôže vám, vybrať si tú správnu.

 

1. Design na mieru

Výhody designu na mieru

Jednou z najväčších výhod designu na mieru je jeho jedinečnosť. Konkurencia je veľká a design vytvorený priamo pre vás vám pomôže vystúpiť z radu a odlíšiť sa od ostatných. Taktiež neprináša zbytočný balast, je písaný striktne pre potreby zákazníka, vyznačuje sa menšou chybovosťou v prehliadačoch a je rýchly z hľadiska doby načítavania webu.

Nielenže tento design pokrýva všetky vaše potreby a požiadavky, no viete doň zakomponovať aj jedinečnú identitu vašej firmy. Faktor škálovania umožňuje vašej stránke rásť spolu s vašim businessom a navyše, pomocou systému pre správu obsahu (content management system – CMS), môžete obsah vášho webu upravovať a doplňovať prakticky odkiaľkoľvek.

 

Nevýhody designu na mieru

Design vytvorený na mieru je drahší ako šablóna. Pokiaľ začínate s minimálnymi počiatočnými investíciami, mohol by design na mieru príliš zaťažiť váš už aj tak obmedzený rozpočet. Tiež je omnoho zložitejší na prípravu a zaberie viac času. Zatiaľ čo šablónu je možné vybrať a zakúpiť v priebehu niekoľkých hodín, design na mieru zväčša zaberie niekoľko týždňov. 

 

2. Designová šablóna

Výhody designovej šamplóny

Narozdiel od designu na mieru je šablóna nenáročná na prípravu, preto ju môžete získať rýchlejšie a lacnejšie. Tiež nemusíte byť kódovací mág, aby ste zvládli jej ovládanie a používanie. Dokonca aj človek bez znalostí HTML či CSS dokáže takúto šablónu veľmi jednoducho prispôsobiť svojim predstavám.

 

Nevýhody designovej šablóny

Designové šablóny sú ľahko dostupné, a preto je možné, že niekto iný používa presne tú istú šablónu ako aj vy. Váš web sa môže veľmi rýchlo stratiť v kyberpriestore a vyzerať ako napodobenina. 

Šablóny stiahnuteľné zadarmo majú vo väčšine prípadov nedostatočnú zákaznícku podporu. Jedným z hlavných problémov je tiež ich kompatibilita. Môžu byť nebezpečné a ich vývoj (bezpečnosť rýchlosť, prispôsobovanie) nikto negarantuje.

Ak sa rozhodnete pre šablónu, môže sa stať že si ju nebudete môcť alebo hneď vedieť upraviť presne podľa vašich predstáv. Správne umiestnenie obrázkov, videí či textu môže predstavovať nesplniteľnú výzvu. Aj keď práca so šablónou nie je náročná, takmer s určitosťou budete musieť venovať určitú dávku času zoznámeniu sa so systémom a pochopeniu jednotlivých jeho prvkov. 

 

3. Kto by sa mal rozhodnúť pre design na mieru?

Každé podnikanie má iné potreby a požiadavky. Ak chcete web, ktorý vystihuje vašu firmu, je kompatibilný s vyhľadávacími nástrojmi a webovými prehliadačmi, má výnimočný design a je postavený na predošlých analýzach, potom je ideálnou voľbou nechať si ho vytvoriť na mieru. Pridaním systému pre správu obsahu (content management system – CMS) ušetríte peniaze na aktualizáciu a údržbu webu. Na mieru vytvorený web ponúkne zákazníkom zážitok z jeho prehliadania a rýchlejšie ich dovedie k dokončeniu nákupného procesu. 

 

Kto by si mal zakúpiť šablónu?

Ak máte veľmi nízky rozpočet, no zároveň dostatok času učiť sa práci so šablónou, môžete si web vytvoriť aj sami cez rôzne nástroje. Šablóna je prijateľná možnosť pre tých, ktorí si chcú webové stránky vytvoriť sami, no nepoznajú kódovacie jazyky a nechcú si najímať profesionála.

 

Záver

Vaše rozhodnutie záleží na vašich osobných potrebách a požiadavkách, ktoré sú pri každom podnikaní iné. Ak si nie si istí a chcete sa poradiť, napíšte nám pomocou kontakného formulára. Radi sa s vami stretneme a preberieme všetky možnosti vašej novej webovej stránky.